W życiowych sytuacjach awaryjnych, kiedy nasz pojazd odmawia posłuszeństwa, często niezbędne okazuje się skorzystanie z usług lawety. Jakie są sytuacje, w których warto skorzystać z pomocy lawety oraz jak znaleźć odpowiednią firmę świadczącą usługi transportu na lawetach?

 1. Kiedy warto skorzystać z usług lawety?
 • Usługi lawetowe warto skorzystać w przypadku awarii silnika, skrzyń biegów lub innych elementów mechanicznych pojazdu. Jeżeli nie możemy kontynuować jazdy, laweta będzie niezbędna do transportu pojazdu do warsztatu.

 • Kolejnym przypadkiem, gdy konieczna jest laweta, jest wypadek drogowy. W takiej sytuacji najlepiej nie próbować naprawiać pojazdu na miejscu, tylko skorzystać z usług lawety, która bezpiecznie przetransportuje pojazd do warsztatu.

 • Jeżeli z jakiegokolwiek powodu pojazd jest niesprawny i nie można go naprawić na miejscu, pomoc lawety będzie niezbędna. Przed kontaktem z firmą świadczącą usługi lawetowe warto upewnić się, czy oferują one również transport niesprawnych pojazdów.

 1. Jak znaleźć odpowiednią firmę świadczącą usługi lawetowe?
 • Warto rozpocząć poszukiwania od zapytania znajomych, rodzin lub kolegów, którzy mieli już do czynienia z usługami lawetowymi. Ich doświadczenia i opinie mogą być korzystne i pomóc w znalezieniu godnej zaufania firmy.

 • Internet to doskonałe narzędzie w poszukiwaniu firmy świadczącej usługi lawetowe. Można skorzystać z wyszukiwarek, wpisując hasła takie jak “usługi lawetowe + miasto”, “przewóz lawetą + miasto”, itp. Warto zapoznać się również z opiniami klientów na forach internetowych lub na stronach firmowej odnośnie jakości ich usług.

 • Skontaktowanie się z kilkoma firmami świadczącymi usługi lawetowe to kolejny krok w znalezieniu odpowiedniej firmy. Warto sprawdzić, jakie są ich ceny, jakie mają referencje, a także jaki jest czas reakcji na zgłoszenie.

 1. Koszty usług lawetowych
 • Koszt usług lawetowych może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak odległość transportowanego pojazdu, jego stan techniczny czy pora dnia. Przed podjęciem decyzji warto porównać kilka ofert i zastanowić się, która jest dla nas najbardziej korzystna.

 • Nie zapominajmy, że najtańsza oferta nie zawsze jest najlepsza. Ważne jest, aby wybrać firmę o solidnym doświadczeniu, która zapewni profesjonalną obsługę i bezpieczny transport naszego pojazdu.

 1. Jak zabezpieczyć nasz pojazd podczas transportu?
 • Przed załadowaniem pojazdu na lawetę warto zabezpieczyć go przed ewentualnymi uszkodzeniami. Należy sprawdzić, czy hamulce ręczne są dokładnie zaciągnięte, a także czy koła są dobrze zamocowane.

 • W przypadku awarii w wyniku wypadku drogowego, warto przekazać informacje o uszkodzonym pojeździe kierowcy lawety, aby wiedział, jak bezpiecznie go transportować i uniknąć kolejnych uszkodzeń.

 1. Częste pytania dotyczące usług lawetowych
 • Czy korzystanie z usług lawetowych jest czasochłonne? W przypadku większości firm świadczących tego typu usługi, czas reakcji na zgłoszenie jest stosunkowo krótki i wynosi zazwyczaj od 30 minut do 2 godzin.

 • Czy można skorzystać z usług lawetowych w nocy? Tak, większość firm świadczy usługi lawetowe przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Należy jednak pamiętać, że w godzinach nocnych ceny mogą być wyższe.

 1. Czy warto mieć polisę assistance?
 • Posiadanie polisy assistance może być bardzo korzystne w przypadku awarii lub wypadku drogowego, gdy potrzebna jest pomoc lawety. Polisa assistance jest dodatkiem do ubezpieczenia samochodu i zapewnia m.in. transport na lawecie w przypadku awarii.

 • Warto sprawdzić warunki swojej polisy i dowiedzieć się, jakie są limity pokrycia kosztów assistance i czy koszty transportu na lawecie są w nim uwzględnione.

 1. Podsumowanie

Korzystanie z usług lawetowych jest niezbędne w przypadku awarii, wypadku drogowego lub niesprawnego pojazdu. Warto skorzystać z zaleceń znajomych lub z internetu, aby znaleźć odpowiednią firmę świadczącą takie usługi. Koszty usług lawetowych mogą się różnić, dlatego warto dobrze porównać oferty. Przed transportem warto zabezpieczyć swój pojazd, a w razie potrzeby skorzystać z pomocy polisy assistance.