Jak wymienić olej w samochodzie: praktyczny poradnik dla samodzielnego serwisu

Wymiana oleju w samochodzie jest jednym z podstawowych zadań w utrzymaniu pojazdu. Przeprowadzenie tej czynności regularnie jest kluczowe dla zachowania prawidłowej pracy silnika oraz przedłużenia jego żywotności. W tym artykule przedstawimy praktyczny poradnik, który krok po kroku opisze, jak samodzielnie wymienić olej w samochodzie.

I. Wstępne przygotowanie do wymiany oleju
Przed przystąpieniem do wymiany oleju, należy zapewnić sobie niezbędne narzędzia i materiały. Wymieniamy poniżej niezbędne przedmioty, które warto mieć pod ręką:

 1. Olej silnikowy o właściwościach zgodnych z wymaganiami producenta pojazdu.
 2. Filtr oleju – należy upewnić się, że jest on odpowiedni dla danego modelu i rocznika samochodu.
 3. Odpowiadający pojemnościowo do zaleceń producenta lejek i pojemnik do odprowadzania zużytego oleju.
 4. Klucz do odkręcania nakrętek olejowych oraz narzędzia do odkręcania filtra oleju.
 5. Kombinezon ochronny, rękawiczki lateksowe oraz okulary ochronne – warunki higieniczne i bezpieczeństwo są niezwykle ważne podczas tej czynności.

II. Opróżnienie zużytego oleju

 1. Upewnij się, że samochód jest na płaskim i stabilnym podłożu. Wyłącz silnik i odczekaj kilka minut, aby olej usiadł się w zbiorniku.
 2. Zlokalizuj kurek olejowy pod samochodem. Możesz skonsultować instrukcję obsługi, jeżeli nie jesteś pewien jego położenia.
 3. Postaw pojemnik pod kurkiem olejowym i odkręć go przy pomocy klucza.
 4. Po odkręceniu kurka, olej zacznie spływać do pojemnika. Poczekaj, aż przestanie kapać, a następnie dokręć kurek.

III. Wymiana filtra oleju

 1. Zlokalizuj filtr oleju. Zazwyczaj znajduje się w pobliżu silnika, czasami jest osłonięty osłoną.
 2. Umieść pojemnik pod filtrem, aby zebrać olej, który wyleje się przy wymianie.
 3. Użyj narzędzia do odkręcania filtra i powoli odkręcaj go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Często filtry mają tendencję do mocnego trzymania się, więc może to wymagać pewnej siły.
 4. Gdy filtr jest odkręcony, delikatnie go usuń i odstaw na bok. Może być on nadal wypełniony olejem, więc staraj się trzymać go pionowo.
 5. Nałóż trochę oleju na gumową uszczelkę nowego filtra, aby ułatwić późniejsze smarowanie, a następnie zamontuj nowy filtr.

IV. Wlewanie nowego oleju

 1. Otwórz klapę wlewu oleju silnikowego znajdującą się zazwyczaj na górze, w pobliżu silnika.
 2. Umieść lejek w gnieździe klapki wlewu i ostrożnie wlej nowy olej. Pamiętaj o sprawdzeniu instrukcji obsługi pojazdu, aby poznać poprawną ilość oleju, jaką należy wlać.
 3. Po wlewie oleju, zamknij klapę wlewu i upewnij się, że jest ona odpowiednio zamocowana.

V. Sprawdzenie poziomu oleju

 1. Po wymianie oleju, poczekaj kilka minut, aż olej osiądzie się w zbiorniku.
 2. Wyjmij miarkę olejową zalewającą, przetrzyj ją czystą szmatką lub papierowym ręcznikiem, a następnie włóż ją ponownie do otworu.
 3. Wyjmij miarkę i sprawdź poziom oleju. Powinien mieścić się między znakami “MIN” a “MAX” lub między dwiema kreskami, oznaczającymi odpowiedni poziom.
 4. Jeżeli poziom jest zbyt niski, można dolać nieco oleju do osiągnięcia właściwego poziomu.

VI. Odprowadzenie zużytego oleju

 1. Zużyty olej musi być poddany właściwej utylizacji. Nie wolno go wylewać do kanalizacji ani pozostawiać w otwartych pojemnikach.
 2. Najlepiej odnieść zużyty olej do zakładu recyklingowego lub warsztatu samochodowego, które mają odpowiednie miejsce do przyjęcia takich odpadów.

VII. Podsumowanie
Dbanie o prawidłową jakość i właściwy poziom oleju silnikowego jest kluczowe dla utrzymania samochodu w dobrej kondycji. Regularna wymiana oleju pozwoli zapobiec powstawaniu innych problemów związanych z silnikiem. Warto pamiętać, że czasami konieczne jest skonsultowanie się z profesjonalnym mechanikiem w celu uzyskania porady lub pomocy przy bardziej skomplikowanych operacjach serwisowych. Dzięki temu samodzielnie będziesz w stanie zadbać o swoje auto, oszczędzając przy tym pieniądze na profesjonalnym serwisie. Przeprowadzenie wymiany oleju jest stosunkowo proste, jeżeli postępujesz zgodnie z naszym poradnikiem i zachowujesz ostrożność.