Najciekawsze samochody koncepcyjne z przeszłości, które nigdy nie trafiły na rynek

W świecie motoryzacji istnieje wiele samochodów koncepcyjnych, które wzbudzają ogromne zainteresowanie fanów motoryzacji. Niestety, nie zawsze wszystkie te fascynujące pojazdy trafiają na rynek i pozostają jedynie w sferze wizji i marzeń. W tym artykule przedstawiamy najciekawsze samochody koncepcyjne z przeszłości, które nigdy nie trafiły na rynek.

 1. Jaguar C-X75
  Jaguar C-X75 zaprezentowany został po raz pierwszy w 2010 roku na Paris Motor Show. Ten futurystyczny supersamochód był napędzany przez silnik V6 o pojemności 1,6 l oraz aż cztery elektromotory. Niestety, ze względów finansowych Jaguar zdecydował się nie produkować tego modelu.

 2. Ford GT90
  To jeden z najbardziej rozpoznawalnych samochodów koncepcyjnych Forda. Ford GT90 został zaprezentowany w 1995 roku jako podziękowanie dla fanów marki z okazji pięćdziesiątej rocznicy Ford GT40. Ten supersamochód miał osiągać prędkość 370 km/h i byłby konkurentem dla takich marek jak Ferrari czy Lamborghini. Niestety, nigdy nie trafił na rynek.

 3. Audi Sport Quattro
  Audi Sport Quattro to legendarny model, który został zaprezentowany po raz pierwszy w 1983 roku. Ten samochód koncepcyjny miał silnik V8 o mocy 300 KM oraz napęd na wszystkie koła. Pomimo olbrzymiego zainteresowania fanów, Audi zdecydowało się nie produkować tego modelu z powodów finansowych.

 4. Mercedes-Benz C111
  Mercedes-Benz C111 zaprezentowany został w 1969 roku jako samochód eksperymentalny mający badać różne technologie i rozwiązania związane z silnikami Wankla. Ten futurystyczny pojazd miał osiągać prędkość ponad 300 km/h. Niestety, ze względów ekonomicznych Mercedes-Benz zdecydował się nie wypuścić tego modelu na rynek.

 5. Lamborghini Miura Roadster
  Lamborghini Miura Roadster to model, który mógłby stać się jednym z najbardziej pożądanych samochodów w historii. Ten unikatowy wóz został zaprezentowany w 1968 roku jako roadster na bazie Lamborghini Miura. Niestety, zaledwie jeden egzemplarz tego modelu został wyprodukowany, a reszta pozostała jedynie w sferze koncepcji.

 6. Porsche 918 Spyder
  Porsche 918 Spyder to hybrydowy supersamochód, który został zaprezentowany po raz pierwszy w 2010 roku. Ten pojazd wyposażony był w silnik V8 o pojemności 4,6 l oraz aż dwie jednostki elektryczne. Miał on osiągać prędkość maksymalną 345 km/h i stać się prekursorem technologii hybrydowej. Niestety, Porsche zdecydowało się wyprodukować jedynie 918 egzemplarzy tego modelu, które szybko znalazły nabywców.

 7. Chevrolet Chaparral 2J
  Chevrolet Chaparral 2J, znany również jako “skowronek”, był samochodem koncepcyjnym, który miał rewolucjonizować świat motorsportu. Ten model został zaprezentowany w 1970 roku i posiadał napęd na przednie koła oraz dwa wentylatory z tyłu, które miały generować ogromną przyczepność. Niestety, Chevrolet zdecydował się nie rozwijać tego projektu z powodu regulacji sportowych.

Podsumowanie
Najciekawsze samochody koncepcyjne z przeszłości, które nigdy nie trafiły na rynek stanowią fascynującą część historii motoryzacji. Wielu fanów motoryzacji z pewnością żałuje, że te unikatowe pojazdy pozostały jedynie w sferze koncepcji, jednak warto podkreślić, że wiele innowacyjnych rozwiązań zaprezentowanych w tych samochodach znalazło swoje zastosowanie w kolejnych modelach.