Czy warto zainstalować system LPG w samochodzie? Opłacalność i korzyści

Instalacja gazu LPG w samochodzie to popularna decyzja, którą podejmuje wielu kierowców. Ale czy taka inwestycja rzeczywiście się opłaca? W niniejszym artykule postaramy się zbadać tę kwestię i przedstawić argumenty zarówno za, jak i przeciw temu rozwiązaniu.

  1. Zalety korzystania z gazu LPG w samochodzie

Pierwszą i najważniejszą zaletą instalacji gazu LPG jest znaczna oszczędność na paliwie. Cena LPG jest zazwyczaj niższa niż benzyny czy oleju napędowego, co skutkuje niższymi kosztami eksploatacji. Możemy tutaj mówić nawet o kwocie nawet do kilkuset złotych miesięcznie, zwłaszcza w przypadku większych pojazdów. Wobec tego, jeśli dużo jeździmy, instalacja gazu LPG może okazać się bardzo opłacalna.

Dodatkowo, samochód z instalacją LPG jest równie mocny i dynamiczny jak jego odpowiednik na benzynę. Gazu nie należy również obawiać się pod względem awaryjności, ponieważ współczesne instalacje są bardzo bezpieczne i niezawodne. Oznacza to, że przeniesienie naszego samochodu na gaz nie wpłynie negatywnie na komfort i wygodę podróżowania.

  1. Koszty związane z instalacją gazu LPG

Jednak, aby korzystać z gazu LPG, konieczne jest dokonanie inwestycji w instalację i zbiornik na gaz. Koszty te mogą wynosić kilka tysięcy złotych, w zależności od rodzaju samochodu i wybranego systemu LPG. Możemy jednak liczyć na to, że te wydatki zwrócą się szybko z uwagi na niższe koszty paliwa.

Ponadto, należy pamiętać o regularnych przeglądach instalacji gazu LPG, które są obowiązkowe i mogą generować dodatkowe koszty. Także wymiana filtrów i okresowe uzupełnianie gazu to wydatki, które będą się pojawiać w trakcie eksploatacji samochodu z instalacją LPG.

  1. Możliwość korzystania z dwóch rodzajów paliwa

Jedną z głównych zalet posiadania instalacji gazowej w samochodzie jest możliwość korzystania zarówno z gazu LPG, jak i benzyny. W zależności od aktualnej ceny paliwa, możemy wybrać tańszą opcję podczas tankowania. Daje nam to większą elastyczność i kontrolę nad kosztami eksploatacji.

  1. Ekologiczność

Gaz LPG jest uważany za bardziej ekologiczny niż tradycyjne paliwa. Emisja dwutlenku węgla, tlenków azotu i innych substancji szkodliwych dla środowiska jest znacznie niższa w przypadku samochodów z instalacją LPG. Jeśli zależy nam na dbałości o ekologię, to korzystanie z gazu LPG może być dla nas atrakcyjne.

  1. Ustawa Śmieciowa a instalacja LPG

Jednak warto pamiętać, że od 1 stycznia 2023 roku LPG również będzie podlegać opłacie związaną z utrzymaniem czystości. Zgodnie z ustawą Śmieciową, posiadacze samochodów zasilanych gazem płynnym będą musieli uiścić wyższą opłatę, co z kolei może wpływać na opłacalność korzystania z instalacji LPG.

Podsumowanie

Podsumowując, zainstalowanie gazu LPG w samochodzie może być opłacalną decyzją dla wielu kierowców. Oszczędność na paliwie, możliwość korzystania zarówno z gazu, jak i benzyny oraz ekologiczne aspekty są głównymi argumentami za tym rozwiązaniem. Jednak konieczność poniesienia kosztów związanych z instalacją i eksploatacją systemu LPG, a także wprowadzenie opłat związanych z gazem w związku z ustawą Śmieciową, to czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o instalacji gazu LPG w samochodzie. Na koniec, wybór zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji.