Czym jest auto ze skrzynią biegów automatyczną

Auto ze skrzynią biegów automatyczną to pojazd, który posiada skrzynię biegów, która automatycznie zmienia przełożenie w zależności od warunków jazdy i preferencji kierowcy. Jest to opcja często spotykana w nowoczesnych samochodach, zwłaszcza w Ameryce Północnej, gdzie jest bardziej popularna niż manualna skrzynia biegów.

Podział automatycznych skrzyń biegów

 1. Skrzynie biegów hydrauliczne
  Skrzynie biegów hydrauliczne są najbardziej popularne i powszechnie stosowane w samochodach z automatyczną skrzynią biegów. Działają na zasadzie przekazywania momentu obrotowego za pomocą płynu hydraulicznego. Dzięki temu zmiany biegów są płynne i bezużyteczne dla kierowcy.

 2. Skrzynie biegów bezstopniowe
  Skrzynie biegów bezstopniowe, znane również jako skrzynie biegów CVT (Continuously Variable Transmission) lub skrzynie biegów automatyczne bez przełożeń, nie posiadają tradycyjnych przełożeń. Zamiast tego, korzystają z pasa ciernego lub łańcucha, aby płynnie sterować przenoszeniem mocy z silnika na koła.

 3. Skrzynie biegów dwusprzęgłowe
  Skrzynie biegów dwusprzęgłowe są nowoczesną technologią, która umożliwia szybkie i płynne zmiany biegów. Skrzynie biegów dwusprzęgłowe posiadają dwa oddzielne sprzęgła, które pozwalają na równoczesne zmiany biegów i minimalizowanie strat momentu obrotowego.

Zalety samochodów z automatyczną skrzynią biegów

 1. Wygoda
  Jedną z głównych zalet samochodów z automatyczną skrzynią biegów jest wygoda jazdy. Kierowca nie musi ręcznie zmieniać biegów, co oznacza, że ​​może skoncentrować się na samej drodze i obserwować otoczenie.

 2. Płynność jazdy
  Automatyczna skrzynia biegów zapewnia płynniejsze przejścia między biegami. Dzięki temu samochód może lepiej dostosować się do warunków drogowych, takich jak podjazdy, zjazdy czy ruch uliczny.

 3. Łatwość użytkowania
  Samochody z automatyczną skrzynią biegów są prostsze w obsłudze niż te z manualną skrzynią biegów. Dla osób, które nie są zbyt zaznajomione z ręczną zmianą biegów, automatyczna skrzynia stanowi dużą ulgę.

 4. Wysoki komfort
  Dzięki automatycznej skrzyni biegów samochód jest bardziej przyjemny w prowadzeniu, ponieważ nie ma konieczności częstego operowania pedałem sprzęgła. To przekłada się na wygodę i komfort, szczególnie w miastach lub podczas długodystansowych podróży.

Wady samochodów z automatyczną skrzynią biegów

 1. Wyższy koszt
  Samochody z automatyczną skrzynią biegów jednak są droższe od samochodów z manualną skrzynią biegów. Koszty zarówno zakupu, jak i naprawy mogą być wyższe, co może być niekorzystne dla osób o ograniczonym budżecie.

 2. Wyższe zużycie paliwa
  Większość samochodów z automatyczną skrzynią biegów ma tendencję do wyższego zużycia paliwa w porównaniu do samochodów z manualną skrzynią biegów. Spowodowane jest to większymi stratami mocy w procesie zmiany biegów.

Podsumowanie

Samochody z automatyczną skrzynią biegów są coraz popularniejsze wśród kierowców. Zapewniają one wygodę, płynność jazdy i łatwość użytkowania. Oferują one również wyższy komfort w prowadzeniu, jednak zwykle są droższe w zakupie i mają wyższe zużycie paliwa. Ostatecznie wybór między samochodem z automatyczną skrzynią biegów a manualną skrzynią zależy od preferencji i potrzeb kierowcy.