Najważniejsze zmiany w przepisach drogowych na rok 2022

Wprowadzenie zmian w przepisach drogowych ma na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach oraz dostosowanie ich do nowych realiów. Rok 2022 przynosi wiele interesujących zmian, które warto poznać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

I. Nowe przepisy dotyczące przekraczania prędkości

Zgodnie z nowymi przepisami, ograniczenie prędkości na drogach ekspresowych dla samochodów osobowych wynosić będzie 140 km/h. Dotyczyć to będzie zarówno odcinków dwujezdniowych, jak i jednojezdniowych. Jednak na drogach, które nie spełniają standardów bezpieczeństwa, ograniczenie prędkości wynosić będzie 120 km/h.

Nowością jest również wprowadzenie limitu prędkości dla motocykli. Na drogach ekspresowych i autostradach motocykle nie będą mogły przekraczać 130 km/h. W przypadku dróg krajowych, przepis ten obowiązywać będzie tylko dla odcinków dwujezdniowych.

II. Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Od stycznia 2022 roku zostaje wprowadzona nowa lista obowiązkowego wyposażenia samochodu. Oprócz tradycyjnych elementów, takich jak gaśnica, trójkąt ostrzegawczy czy kamizelka odblaskowa, do listy dołączą również nieznacznie nowe elementy. Są to m.in. apteczka pierwszej pomocy, zestaw narzędzi do dokonywania drobnych napraw, czy bateria do urządzeń świetlnych.

III. E-nowoczesne oświetlenie pojazdów

Kolejną ważną zmianą w przepisach dotyczy nowoczesnego oświetlenia pojazdów. Od stycznia samochody osobowe muszą być wyposażone w tzw. inteligentne światła mijania, które automatycznie przyciemniają się w momencie wykrycia innego pojazdu zbliżającego się z przeciwka. Ma to sprawić, że kierowcy nie będą oślepiani przez nadmiernie jasne światła mijania.

IV. Obowiązkowe testy techniczne dla samochodów z więcej niż 10-letnim stażem

W przypadku pojazdów, które mają więcej niż 10 lat od daty pierwszej rejestracji, zostaje wprowadzona obowiązkowa coroczna kontrola techniczna. Dotyczyć to będzie samochodów osobowych, dostawczych oraz ciężarowych. Celem wprowadzonych zmian jest poprawa stanu technicznego starszych pojazdów, co przekłada się na bezpieczeństwo ich użytkowników.

V. Nowe przepisy dotyczące parkowania

Wprowadzone przepisy dotyczące parkowania mają na celu zwiększenie dostępności miejsc parkingowych, zwłaszcza w dużych miastach. Od roku 2022 samochody na parkingu publicznym nie mogą pozostawać dłużej niż 24 godziny. W przypadku przekroczenia tego czasu, grozi kara grzywny. Dodatkowo, wprowadzona zostanie kara za zajmowanie więcej niż jednego miejsca parkingowego jednym pojazdem.

VI. Większe uprawnienia dla rowerzystów

Nowe przepisy dają rowerzystom większe uprawnienia na drodze. Od stycznia 2022 roku rowerzyści są uprawnieni do korzystania z buspasów, nawet jeśli nie poruszają się ścieżką rowerową. Dodatkowo, wprowadzony zostaje obowiązek jazdy rowerem po określonym kierunku na ronda oraz zakaz parkowania rowerów na chodnikach.

VII. Dostosowanie przepisów do zmian w technologii motoryzacyjnej

Przepisy drogowe muszą być ciągle aktualizowane, aby dotrzymać kroku technologii motoryzacyjnej. W 2022 roku wprowadzone zostaną zmiany wynikające z dynamicznego rozwoju samochodów elektrycznych. Przykładem jest możliwość parkowania w miejscach dla samochodów z silnikiem spalinowym, ale tylko na czas niezbędny do naładowania pojazdu.

Podsumowując, zmiany w przepisach drogowych na rok 2022 mają na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach oraz dostosowanie przepisów do nowej rzeczywistości. Istotne jest, aby jako kierowcy zapoznać się z najważniejszymi zmianami i dostosować swoje zachowanie do nowych przepisów. To pozwoli nam uniknąć mandatów i przede wszystkim, zadbać o bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników dróg.