Czym różni się hybryda od plug-in hybrydy?
Hybrydy samochodowe są coraz bardziej popularne, ponieważ pozwalają znacznie ograniczyć emisję spalin i zużycie paliwa. Jednakże, wśród hybryd istnieje podział na kilka rodzajów, w tym hybrydy i plug-in hybrydy. Czym właściwie różnią się te dwa typy pojazdów? W tym artykule omówimy podobieństwa i różnice między hybrydą a plug-in hybrydą, aby pomóc Ci zrozumieć, który typ pojazdu jest dla Ciebie odpowiedni.

 1. Definicje: Co to jest hybryda i co to jest plug-in hybryda?
 • Hybryda: Hybryda to pojazd, który korzysta z dwóch źródeł napędu – silnika spalinowego i silnika elektrycznego. Silnik spalinowy jest używany do jazdy na długich dystansach, a silnik elektryczny do jazdy na krótsze dystanse lub przy niższych prędkościach.
 • Plug-in hybryda: Plug-in hybryda jest również pojazdem hybrydowym, ale z tą różnicą, że ma większą baterię, która może być ładowana z zewnętrznego źródła, takiego jak stacja ładowania. Dzięki temu, plug-in hybryda może pokonywać większe odległości na samym silniku elektrycznym, co prowadzi do większych oszczędności paliwa i niższej emisji CO2.
 1. Dystans jazdy na samym silniku elektrycznym:
 • Hybryda: Zwykła hybryda nie jest przeznaczona do jazdy na samym silniku elektrycznym na długich dystansach. Zazwyczaj może pokonywać kilka kilometrów lub krótkie odcinki jedynie na samym silniku elektrycznym.
 • Plug-in hybryda: Plug-in hybryda ma większą baterię, co umożliwia jej pokonanie znacznie większych odległości na samym silniku elektrycznym. W zależności od modelu, plug-in hybryda może pokonywać od 30 do nawet ponad 100 kilometrów na samym silniku elektrycznym.
 1. Ładowanie baterii:
 • Hybryda: Bateria hybrydy jest ładowana głównie podczas jazdy na silniku spalinowym. Energia kinetyczna generowana podczas hamowania lub zwalniania jest odzyskiwana i wykorzystywana do ładowania baterii.
 • Plug-in hybryda: Bateria plug-in hybrydy może być ładowana z zewnętrznego źródła, takiego jak stacja ładowania EV. To oznacza, że ​​prawie w pełni naładowaną baterię można mieć przed rozpoczęciem jazdy.
 1. Oszczędność paliwa:
 • Hybryda: Hybryda generuje oszczędności paliwa poprzez wykorzystanie silnika elektrycznego w odpowiednich momentach, takich jak jazda w korkach lub na niskich prędkościach. Średnie oszczędności paliwa wynoszą około 20-30% w porównaniu do samochodów z tradycyjnym silnikiem spalinowym.
 • Plug-in hybryda: Plug-in hybryda oferuje jeszcze większe oszczędności paliwa niż zwykła hybryda. Dzięki możliwości pokonywania większych odległości na silniku elektrycznym, zużycie paliwa może być znacznie ograniczone, a w niektórych przypadkach można całkowicie uniknąć spalania paliwa.
 1. Koszt zakupu i dotacji:
 • Hybryda: Zwykle hybrydy są nieco tańsze od plug-in hybryd. Jednakże, ceny mogą się różnić w zależności od marki i modelu pojazdu.
 • Plug-in hybryda: Plug-in hybrydy są zazwyczaj droższe niż zwykłe hybrydy ze względu na większą baterię i możliwość jazdy na samym silniku elektrycznym. Niemniej jednak, w wielu krajach istnieją dotacje i ulgi podatkowe dla pojazdów elektrycznych, co pomaga zniwelować różnicę w cenie.
 1. Zasięg jazdy:
 • Hybryda: Zwykła hybryda ma taki sam zasięg jak konwencjonalny samochód z silnikiem spalinowym. Silnik spalinowy zapewnia większy zasięg, dlatego nie ma tutaj problemów z dystansem.
 • Plug-in hybryda: Plug-in hybryda ma większy zasięg na silniku elektrycznym, ale również silnik spalinowy, który daje większe możliwości podróży na dłuższe odległości. To idealne rozwiązanie dla osób, które regularnie pokonują zarówno krótkie, jak i długie trasy.
 1. Ekologia:
 • Hybryda: Hybryda jest bardziej ekologiczna niż tradycyjne samochody z silnikiem spalinowym, ponieważ emituje mniej CO2. Jednakże, wciąż korzysta z paliwa kopalnego i nie jest w pełni zeroemisyjna.
 • Plug-in hybryda: Plug-in hybryda jest bardziej przyjazna dla środowiska niż zwykła hybryda, ponieważ emisja CO2 jest jeszcze bardziej ograniczona dzięki dłuższemu zasięgowi na silniku elektrycznym i możliwości ładowania baterii z odnawialnych źródeł energii.

Podsumowując, hybryda a plug-in hybryda różnią się przede wszystkim pod względem zasięgu jazdy na samym silniku elektrycznym, ładowania baterii, oszczędności paliwa i kosztów zakupu. Ostateczny wybór między tymi dwoma typami zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji.