Najważniejsze informacje o obowiązkowym OC samochodu

Ubezpieczenie OC samochodu

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa, której celem jest zabezpieczenie poszkodowanych w zdarzeniach drogowych oraz ochrona posiadacza samochodu od odpowiedzialności za finansowe skutki wyrządzone szkody. Należy zauważyć, że ubezpieczenie OC jest przypisane wyłącznie do danego pojazdu, a nie do jego właściciela. Oznacza to, że sprzedając auto, przekazujemy nabywcy również polisę OC a także, że posiadając dwa pojazdy, każdy z nich musi być oddzielnie ubezpieczony.

Na jaki okres czasu nabywa się polisę OC?

Polisę OC można wykupić na 12 miesięcy, a po upływie tego czasu jest ona automatycznie przedłużana na kolejny rok. Polisa OC długoterminowa dotyczy pojazdów, które są użytkowane na co dzień. Natomiast w przypadku pojazdów zabytkowych, sprowadzanych z zagranicy w celu sprzedaży lub służących do jazd testowych, istnieje opcja wykupienia polisy OC na krótszy okres np. na 30 dni.

Zakup auta z ważnym OC – co dalej?

Nabywając pojazd z ważnym ubezpieczeniem OC, nowy właściciel może kontynuować polisę OC na dotychczasowych warunkach. W takim przypadku, jeśli poprzedni właściciel auta rozłożył opłacanie składki OC na raty, nowy właściciel jest zobowiązany uregulować należności względem ubezpieczyciela przypadające po dacie zakupu auta. Nowy nabywca może również zrezygnować z dotychczasowej polisy OC i wykupić polisę OC u innego ubezpieczyciela.

Czy współwłaściciel może sam ubezpieczyć samochód?

Polisa OC przypisana jest do danego auta, a nie do właściciela pojazdu, dlatego każdy z właścicieli pojazdu ma prawo wykupić ubezpieczenie OC. Zakupu można dokonać osobiście lub za pomocą Internetu, lecz nie potrzeba do tego wszystkich współwłaścicieli pojazdu. Jeśli jeden z nich posiada zniżki na OC, to zostaną one uwzględnione przy zakupie polisy OC, a jeżeli dojdzie do wypadku, to częściowo zniżki te ulegną zmniejszeniu. Wyliczając składkę za ubezpieczenie OC, zakład ubezpieczeń weźmie pod uwagę wszystkich właścicieli pojazdu.

Najważniejsze informacje o obowiązkowym OC samochodu

Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?

W celu weryfikacji ważności polisy OC danego pojazdu należy skorzystać ze strony internetowej UFG – Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W zakładce baza OC i AC należy wybrać sprawdzenie OC, a następnie podać numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN. W ten sposób sprawdzimy, czy nasze auto bądź pojazd sprawcy wypadku jest ubezpieczone.

Od czego zależy cena za polisę OC?

Firmy ubezpieczeniowe, wyliczając składkę za polisę OC, biorą pod uwagę wiele kryteriów. Jednym z ważniejszych czynników mający wpływ na cenę ubezpieczenia OC jest wiek kierowcy, a co za tym idzie jego doświadczenie oraz umiejętności kierowania pojazdem i poruszania się w ruchu drogowym. Im młodszy kierowca, tym droższa składka OC, ale wynika to nie z faktu samego wieku kierowcy, ale ze stażu za kółkiem i tego, czy jeżdżąc bezszkodowo kierowca miał szansę uzbierać zniżki za lata bezszkodowej jazdy. Za każdy rok użytkowania pojazdu bez wyrządzania szkody innemu pojazdowi, ubezpieczony otrzymuje bowiem zniżkę. W przypadku stłuczki lub wypadku ubezpieczonemu zwiększona zostaje składka OC. Maksymalna zniżka na polisę OC wynosi najczęściej 60%, u nielicznych ubezpieczycieli 70%.

Na koszt polisy OC ma także wpływ marka ubezpieczanego pojazdu oraz pojemność i moc jego silnika. Kolejnym kryterium wpływającym na cenę polisy OC jest miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Im większa aglomeracja, tym większa cena za OC, ponieważ w dużym mieście jest spory ruch, co skutkuje większym prawdopodobieństwem stłuczki czy wypadku. .

Co się dzieje w przypadku braku ubezpieczenia OC?

Należy zaznaczyć, że jazda bez ważnego OC może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. W razie wypadku kierowca będący sprawcą zdarzenia będzie musiał pokryć koszty naprawy szkód z własnej kieszeni, a te mogą iść w setki tysięcy złotych czy nawet więcej. Co więcej, z podsumowania pracy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za pierwszych 9 miesięcy 2019 roku wynika, że dzięki własnym narzędziom UFG do typowania nieubezpieczonych kierowców wykryto 75% przypadków braku OC. Oznacza to, że brak OC może się wydać nie tylko w przypadku kontroli policyjnej. A za nieważną polisę OC jest nałożona na kierowcę danego pojazdu kara pieniężna – w roku 2020 dla właścicieli samochodów osobowych wynosi ona nawet 5200 zł, jeśli poruszamy się bez ważnego OC przez okres dłuższy niż 14 dni.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *