Kolizja z dzikim zwierzęciem – obowiązki i prawa kierowcy

Jazda drogą krajową, która wiedzie przez las lub w jego pobliżu wymaga ostrożności. Nie na darmo takie odcinki oznaczone są odpowiednim znakiem drogowym. Dzikie zwierzęta wyskakują na drogę, często w taki sposób, że nie mamy szans na jakąkolwiek reakcję. Ułamki sekund mogą doprowadzić do wypadku lub uszkodzenia samochodu. Według statystyk podawanych przez policję wypadki ze zwierzętami leśnymi stanowią 20% kolizji drogowych (szczegółowe statystyki na: http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html). Przy wolnej i ostrożnej jeździe mamy szanse na mniej poważne skutki takiej kolizji. Zwracajmy więc uwagę na znaki drogowe.

Co jednak zrobić, gdy taki wypadek nam się przydarzy? Warto posiadać ubezpieczenie, a w szczególności AC. Jeżeli przytrafi Ci się kolizja ze zwierzyną leśną, odszkodowanie może bowiem pokryć koszty naprawy auta. Poniżej prezentujemy najważniejsze kwestie, o których musisz pamiętać w takiej sytuacji.

Gdzie możesz szukać sprawiedliwości po kolizji z dzikim zwierzęciem?   

Czy możesz obarczyć kogoś winą za niedopełnienie obowiązków, które doprowadziły do wypadku z udziałem zwierząt leśnych? Kolizja z dzikiem lub z sarną często nie jest skutkiem tylko Twojej nieuwagi. Podmioty odpowiedzialne za nadzór nad zwierzyną leśną to nadleśnictwo, a także zarządcy dróg. To właśnie od nich możesz domagać się odszkodowania za zniszczony samochód. W niektórych przypadkach dzikie zwierzęta uciekają przed myśliwymi, co może być pretekstem do wypłaty odszkodowania przez koło łowieckie. Obowiązkiem kół łowieckich jest bowiem zapewnienie bezpiecznej strefy polowań dla wszystkich.
Podmiot zarządzający drogą może być również obarczony winą –  w szczególności, gdy na drodze, na której doszło do np. uderzenia w dzika, zabrakło znaku drogowego A-18b (zwierzęta dzikie). 

Aby uniknąć problemów, wykup OC i AC

Choć to dodatkowy koszt całej polisy, to warto zdecydować się również na wykupienie autocasco. Przed wykupieniem AC konieczne jest jednak sprawdzenie, czy obejmuje ono sytuacje takie jak zderzenie z sarną, jeleniem czy dzikiem. W przeciwnym razie koszty naprawy samochodu spadną na Ciebie, pomimo opłacania składki AC.

O taki pakiet ubezpieczeniowy (OC/AC) powinny zadbać osoby mieszkające w pobliżu lasów czy na wsi. Właśnie tam dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem zwierząt leśnych. Jeżeli masz na swoim koncie uderzenie w dzika czy inne dzikie zwierzę, a Twój samochód nie jest sprawny, musisz pamiętać, że walka o odszkodowanie na drodze sądowej jest bardzo żmudna i może przewyższać koszty naprawy auta. Więc tym bardziej opłaca się wykupienie pakietu z autocasco, co w porównaniu do kosztów sądowych jest po prostu rozwiązaniem racjonalnym. Poza tym, wiele firm oferuje atrakcyjne zniżki na AC, jeśli jest kupowane wraz z OC u tego samego ubezpieczyciela.  

Jak zachować się bezpośrednio po kolizji z
dzikim zwierzęciem ?

Jeżeli już zdarzy Ci się wypadek drogowy z udziałem zwierzęcia, ważne jest, aby przy walce o odszkodowanie dobrze udokumentować ten fakt. W tym celu warto posiadać oficjalne oświadczenie kolizji drogowej wydawane przez policję. Takie oświadczenie należy przedstawić ubezpieczycielowi, od którego domagasz się odszkodowania oraz podczas rozprawy sądowej. Warto zrobić zdjęcia miejsca wypadku, a w szczególności samochodu.

Ponadto do przyjazdu służb nie wolno Ci dotykać zwierzęcia, a jeżeli zwierzę jest jeszcze żywe, powinno się zawiadomić weterynarza. Po dokonaniu tych procedur, czyli wezwania policji i ewentualnie weterynarza, możesz opuścić miejsce wypadku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *