Jak działa ubezpieczenie szyb samochodowych i dlaczego warto je mieć?

Na drodze mogą się wydarzyć naprawdę różne sytuacje. Niestety, zazwyczaj nieprzyjemne zdarzenia wiążą się z wysokimi kosztami. Jednym z takich przypadków jest uszkodzenie szyby w samochodzie.

Szyba w samochodzie może zostać uszkodzona dosłownie w każdym momencie. Uszkodzenie może być spowodowane np. silnym gradem, uderzeniem kamienia czy upadkiem gałęzi. Co więcej, w przypadku wymiany szyby na nową, należy liczyć się z kosztami rzędu kilkuset złotych. Sama naprawa również może sporo kosztować, a uszkodzona raz szyba nie będzie już tak odporna, jak wcześniej. Właśnie dlatego powstało ubezpieczenie szyb w samochodzie, dzięki któremu płacąc niewiele, można spokojnie zostawić samochód na zewnątrz.

Ubezpieczenie szyb – jak działa?

Przede wszystkim ubezpieczenie nie pokrywa kosztów zniszczeń wszystkich szklanych elementów samochodu. Trzeba mieć to na uwadze – ubezpieczenie nie pomoże w przypadku stłuczonych lamp, lusterek, ale również szyberdachu lub szklanego dachu. Ubezpieczeniem objęta będzie szyba przednia, tylna i szyby boczne.

Co więcej, często zdarza się, że kiedy zachodzi konieczność wymiany szyby na nową, nie zostanie użyta szyba oryginalna, ale zamiennik. Oczywiście jakościowo nie będzie odbiegał od fabrycznego modelu, ponieważ wszystkie instalowane w samochodach szyby muszą spełniać określone wymagania. Jeżeli nie można znaleźć na rynku zamiennika, do pojazdu trafi model oryginalny.

W umowie ubezpieczenia szyb często wspomina się o tym, że uszkodzenie szyby może się odbyć wyłącznie na terenie Polski.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ubezpieczyciel niekoniecznie będzie zobowiązany do pomocy, ponieważ niektóre sytuacje określane są w umowie jako wyłączone z usługi. Chodzi na przykład o uszkodzenia spowodowane z premedytacją, szkody będące wynikiem niewłaściwej naprawy, fabryczne wady danej szyby, szkody związane ze zwyczajną eksploatacją, a także zaniedbanie ze strony właściciela.

Jeśli chodzi o znajdujące się przy szybach uszczelki, listwy, folie, czujniki itd., to czasami ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów ich naprawy. Kiedy tak się dzieje? Najczęściej, kiedy dany element został uszkodzony w innym momencie niż szyba, a także – kiedy jego wymiana nie jest konieczna do zamontowania nowej szyby. W tym przypadku należy dokładnie przeczytać OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Jeżeli posiadasz nowoczesny samochód, który ma zainstalowane dużą liczbę czujników, to koniecznie sprawdź, czy ich uszkodzenie zostanie zrekompensowane.

Czy warto mieć ubezpieczenie szyb samochodowych?

Jeżeli nie posiadasz AC, to ubezpieczenie szyb może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Składka kosztuje około kilkadziesiąt złotych na rok, a więc to zaledwie kilka złotych miesięcznie. Niektórzy ubezpieczyciele zachęcają do zakupu dodatkowego ubezpieczenia szyb, nawet gdy posiada się AC. Wówczas w przypadku uszkodzenia jedynie szyby, nie tracisz zniżek za AC u tego samego ubezpieczyciela – więc w każdym przypadku jest to opcja optymalna kosztowo.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *