Co pokrywa ubezpieczenie OC sprawcy wypadku?

Jeśli kiedykolwiek ucierpiałeś w wyniku wypadku, to być może już nie zastanawiasz się, dlaczego składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC są tak wysokie. Odszkodowanie z obowiązkowego OC po wypadku lub kolizji to mogą być kwoty rzędu kilku milionów złotych. Czytając dalej dowiesz się, co dokładnie pokrywa OC sprawcy wypadku.

Ubezpieczenie OC – co pokrywa?

Jeśli zostałeś poszkodowany w wyniku kolizji lub wypadku, przede wszystkim musisz skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy. Chyba, że Twoje towarzystwo oraz ubezpieczyciel sprawcy są uczestnikami porozumienia o Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Wówczas zgłosisz szkodę do Twojego ubezpieczyciela i z nim załatwisz wszelkie formalności.

Towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy będzie miało miesiąc na likwidację wyrządzonej przez swojego klienta szkody. Rekompensata może być przekazana na dwa sposoby. W pierwszym przypadku jest to rozliczenie bezgotówkowe. Tutaj ubezpieczyciel sprawcy nie przekazuje Ci żadnych pieniędzy, natomiast rozlicza się z mechanikiem, który naprawia Twój samochód. Co prawda nie zobaczysz gotówki, ale zyskasz dostęp do dokładnego kosztorysu, a co najważniejsze – otrzymasz naprawione auto przy minimum formalności

Drugi sposób to rozliczenie gotówkowe. To o tyle wygodniejsze, że jako poszkodowany sam decydujesz, w jaki sposób naprawisz swój samochód. Zanim to się jednak stanie rzeczoznawca wskazany przez ubezpieczyciela dokładnie określi rozmiar szkody i jej wartość. Przy mniejszych szkodach niektórzy ubezpieczyciele stosują uproszczoną metodę likwidacji przez telefon albo wygodne videooględziny własnym telefonem przy wsparciu konsultanta. Zweryfikuj kosztorys, który przedstawił ubezpieczyciel. Na podstawie wyceny szkody otrzymasz stosowną kwotę na swoje konto.  

Czasami wypadki są poważne, dlatego nierzadko konieczne jest wzywanie lawety. To kosztowna usługa, ale możesz liczyć na pomoc ze strony ubezpieczyciela sprawcy. Możesz zamówić lawetę na własną rękę, a następnie domagać się odpowiedniego zwrotu, jednak znacznie prostszym rozwiązaniem będzie często skorzystanie z własnego assistance.

Jeżeli posiadasz samochód, który jest niezbędną pomocą w Twoim codziennym życiu, powinieneś zyskać dostęp do pojazdu zastępczego, który posłuży Ci do końca trwania naprawy Twojego auta. Czasami to ubezpieczyciel udostępni Ci samochód, jednak możesz także wynająć w wypożyczalni pojazd na własną rękę i zawnioskować o zwrot kosztów.

Jakiego rodzaju koszty pokrywa OC sprawcy?

  • Kiedy z powodu wypadku nie jesteś w stanie pracować przez pewien czas, ubezpieczenie OC sprawcy pokryje także kwotę, jaką byś zarobił, gdyby kolizja nie miała miejsca, o ile pozostaje to w związku przyczynowym z wypadkiem;
  • Ubezpieczyciel sprawcy będzie także zobowiązany do uregulowania tzw. utraty wartości handlowej pojazdu nie starszego niż 6 lat;
  • Otrzymasz również zwrot za wszelkie koszty leczenia – wizyty u lekarza, rehabilitację, leki;
  • Możesz również liczyć na zadośćuczynienie poniesionych krzywd fizycznych i psychicznych;
  • Ubezpieczenie OC sprawcy zapewni również rentę wyrównawczą i tymczasową,
  • a także wypłaci pieniądze za uszkodzone mienie, które było przewożone w samochodzie podczas wypadku. Niektórzy ubezpieczyciele nie uwzględniają tutaj np. gotówki lub biżuterii, ale przedmioty codziennego użytku już tak.

Sprawdź również: Wypłata odszkodowania z OC sprawcy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *