Zielona Karta – kiedy jest potrzebna?

Wyjazd autem za granicę może oznaczać konieczność dopełnienia kilku istotnych formalności. Jedną z nich jest uzyskanie Zielonej Karty. Jest to dokument obowiązujący w 13 państwach, który potwierdza, że samochód posiada ważną polisę OC.

Wybierając się na wyjazd samochodem, warto wiedzieć, czym dokładnie jest Zielona Karta i czy będzie potrzebna w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. Z artykułu dowiesz się również, jak otrzymać taki dokument.

Czym jest Zielona Karta i jak można ją uzyskać?

Zielona Karta jest dokumentem potwierdzającym fakt, iż właściciel auta posiada w Polsce ważną polisę OC. Karta ta obowiązuje na terenie 13 państw. Gdzie potrzebna jest Zielona Karta? Na liście krajów widnieją: Czarnogóra, Albania, Maroko, Tunezja, Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Macedonia, Turcja, Izrael, Iran, Azerbejdżan oraz Rosja.

Zielona Karta w tych krajach chroni kierowcę w taki sam sposób jak polisa OC w Polsce. Jeśli doprowadzi on do kolizji, wówczas szkodę pokryje firma ubezpieczeniowa. Zielona Karta nie jest potrzebna w przypadku poruszania się na terenie Unii Europejskiej. W tym przypadku wystarczy zwykła polisa OC (pamiętajmy, żeby mieć ze sobą potwierdzenie jego zawarcia). Zieloną Kartę uzyskać możesz w firmie ubezpieczeniowej, w której masz wykupione ubezpieczenie OC.

Zasada działania Zielonej Karty

Celem Zielonej Karty samochodowej jest ułatwienie podróżowania po krajach, w których nie jest respektowana zwykła polisa OC wykupiona w Polsce. Bez Zielonej Karty wyjeżdżając do któregoś z krajów wcześniej wymienionych, należałoby wykupić ubezpieczenie OC w firmie ubezpieczeniowej, działającej na terenie danego kraju. To oznaczałoby dodatkowe koszty. W przypadku spowodowania szkody kierowca okazuje swoją Zieloną Kartę, tak samo, jak w Polsce okazałby swoją polisę OC.

Sprawdź także: Zielona Karta pojazdu za granicą

Zielona Karta - kiedy jest potrzebna

Koszt uzyskania Zielonej Karty

To, ile kosztuje wydanie Zielonej Karty, zależy od firmy ubezpieczeniowej. Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają indywidualne cenniki wydawania Zielonych Kart. Część firm ubezpieczeniowych oferuje bezpłatne wydanie Zielonej Karty. Chcąc zatem uzyskać Zieloną Kartę, należy skontaktować się ze swoją firmą ubezpieczeniową i zapytać o koszt jej wydania.

Podobnie jest w przypadku oczekiwania na wydanie Zielonej Karty. W każdej firmie ubezpieczeniowej okres ten może być inny, dlatego dobrze zapytać o to swojego ubezpieczyciela na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Wielu ubezpieczycieli oferuje także zamówienie Zielonej Karty przez Internet, przy minimum formalności, bez wypełniania formularzy. Wystarczy zalogować się na swoje konto klienta i w kilku prostych krokach dokonać zamówienia. Zielona Karta wysyłana jest pocztą, więc może to potrwać nawet 10 dni roboczych.

Okres ważności Zielonej Karty

Zielona Karta może być ważna przez minimum 15 dni, a maksymalnie przez 12 miesięcy. Jeśli jednak składa się wniosek o wydanie Zielonej Karty w połowie bądź pod koniec okresu ważności polisy OC, to Zielona Karta ważna będzie do końca dnia obowiązywania aktualnej polisy OC. Zielona Karta wydawana jest na taki okres, na jaki wnioskuje właściciel samochodu. Innymi słowy, Zieloną Kartę uzyskać można na taki czas, na jaki będzie potrzebna. Oczywiście, jak wspomniano, nie krócej niż na 15 dni. Ważne jest to, aby Zieloną Kartę wyrobić jeszcze przed wyjazdem. Po wyjeździe z Polski nie będzie to już możliwe.

Źródła:
https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-zielona-karta.html
https://rankomat.pl/samochod/kiedy-gdzie-kierowca-potrzebuje-zielonej-karty-za-granica
https://www.infor.pl/prawo/gmina/komunikacja/276169,PoconamZielonaKarta.html

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *