Masz podwójne ubezpieczenie OC? Sprawdź, jak możesz je rozwiązać

Okazało się, że nieświadomie obowiązują Cię jednocześnie dwa ubezpieczenia OC? Nie chcesz płacić podwójnie i zastanawiasz się, dlaczego tak się stało i co z tym faktem zrobić? Przeczytaj ten tekst, a dowiesz się, w jakich przypadkach zdarza się, że musisz zapłacić za dwa ubezpieczenia OC.

Dlaczego musimy zapłacić za dwie polisy?

Jedną z najczęstszych przyczyn owej sytuacji jest podpisanie nowej umowy na ubezpieczenie z inną firmą niż do tej pory. Problemem nie jest nawiązanie współpracy z nowym towarzystwem ubezpieczeniowym, ale brak wypowiedzenia umowy u poprzedniej firmy. Z tego powodu obowiązywać nas mogą dwie umowy, czyli dwa ubezpieczenia w tym samym czasie.

Warto wiedzieć, że każda kupowana przez nas osobiście polisa OC będzie automatycznie przedłużona, dlatego trzeba mieć to na uwadze w przypadku zawierania nowej.

Często zdarza się także, że osoby kupujące używany samochód nie zdają sobie sprawy, że nabywają go razem z polisą. W przypadku każdej takiej transakcji, na nabywcę przechodzą także dokumenty związane z samochodem, które umożliwiają poruszanie się nim po drogach, czyli także dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. W takiej sytuacji, jeżeli poprzedni właściciel opłacił polisę w całości, to dobrze dla nas. Jeśli jednak płacił w ratach – nabywca będzie musiał je opłacać do końca trwania polisy (chyba, że zrezygnuje).

Pamiętaj też o tym, że podwójne ubezpieczenie OC wcale nie sprawi, że w razie wypadku poszkodowany dostanie podwójne odszkodowanie.

Podwójne ubezpieczenie OC – jak
rozwiązać tę sytuację?

Jeżeli w grę wchodzi polisa, która uległa przedłużeniu – można z niej zrezygnować w dowolnym momencie. Natomiast kwotą do uregulowania będzie opłata za okres od odnowienia polisy, do dnia wypowiedzenia umowy.

W przypadku ubezpieczenia, które przeszło w ręce kierowcy wraz z kluczykami i prawem własności do samochodu, należy dopytać poprzedniego właściciela o OC – do kiedy jest umowa i czy jest w całości opłacona.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *