Kiedy ubezpieczenie OC nie obowiązuje

Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych zaliczane jest do ubezpieczeń obowiązkowych. Dzięki niemu, jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek samochodowy, nie będziesz musiał płacić poszkodowanym odszkodowania z własnej kieszeni. Pieniądze zostaną wypłacone z Twojego ubezpieczenia. Co ważne, ubezpieczenie OC nie zawsze obowiązuje. Warto więc abyś wiedział, w jakich sytuacjach polisa nie ma zastosowania.

Nieważna polisa OC

Polisa OC zawierana jest na rok. Po upływie roku ubezpieczenie odnawia się samoistnie na kolejne 12 miesięcy, chyba że zdążysz je wcześniej wypowiedzieć. Jeśli to zrobiłeś, musisz pamiętać o zawarciu nowej umowy w innej firmie, w przeciwnym razie pozostaniesz bez ochrony. Brak ochrony oznacza, że w razie spowodowania kolizji, będziesz musiał zapłacić za wyrządzone szkody z własnej kieszeni. 

Jak sprawdzić, do kiedy ważna jest polisa OC?

Najprościej jest zajrzeć do polisy lub certyfikatu OC. Ważność polisy warto sprawdzać także w przypadku zakupu używanego pojazdu. Potwierdzenie zawarcia OC powinieneś otrzymać wraz z kupionym pojazdem, ale jeśli tak się nie stanie, możesz ważność OC także sprawdzić za pomocą telefonu i aplikacji mObywatel lub na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W sytuacji, gdy kupisz samochód, który był wcześniej zarejestrowany i ubezpieczony w Polsce, możesz korzystać z polisy OC poprzedniego właściciela. Musisz jednak wiedzieć, że taka polisa nie odnawia się w sposób automatyczny. Jeżeli zapomnisz przedłużyć umowy na kolejny rok, zostaniesz bez ważnego ubezpieczenia. W takiej sytuacji, gdy spowodujesz szkodę, będziesz zobowiązany do jej samodzielnego pokrycia lub naprawienia.

Kiedy ubezpieczenie OC nie obowiązuje

Co to jest regres ubezpieczeniowy i jak go uniknąć?

Zgodnie z przepisami nawet ważne ubezpieczenie pojazdu nie zawsze zapewnia wypłatę odszkodowania. Jeśli prowadzisz samochód bez ważnych uprawnień, zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie, ale zwróci się o zwrot wypłaconej kwoty do sprawcy szkody. W takiej sytuacji mamy do czynienia z tzw. regresem ubezpieczeniowym. Żądanie zwrotu wypłaconego odszkodowania może nastąpić również wtedy, gdy spowodujesz wypadek lub kolizję i uciekniesz z miejsca zdarzenia oraz jeśli będziesz kierował samochodem pod wpływem alkoholu. Polisa OC nie chroni nietrzeźwych kierowców oraz osób, które prowadzą pojazdy po zażyciu narkotyków, dopalaczy czy podobnych specyfików. W przypadku wykrycia wymienionych substancji w organizmie kierującego, jest on zobowiązany do oddania firmie ubezpieczeniowej odszkodowania wypłaconego poszkodowanym. Zdarza się, że nietrzeźwi sprawcy wypadku muszą oddawać nawet po kilkaset tysięcy złotych. Ubezpieczyciel może wystąpić o zwrot odszkodowania również wtedy, gdy szkoda zostanie wyrządzona umyślnie.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC nie obejmuje utraty mienia, znajdującego się wewnątrz samochodu oraz szkód, które nie powstały w wyniku ruchu pojazdu. Polisa OC nie zawiera również ubezpieczenia bagażu lub ładunku przewożonego w ramach wykonywania usługi transportowej (wyłączeniem jest sytuacja, gdy sprawcą jest kierowca innego pojazdu i to on ponosi odpowiedzialność za uszkodzenie).

Co ciekawe, odszkodowania z polisy OC nie dostaniesz także wtedy, gdy uderzysz we własne auto. Może tak się stać, jeśli jesteś właścicielem kilku pojazdów. Do takich zdarzeń często dochodzi podczas manewrowania samochodami na własnej posesji. Obowiązkowe ubezpieczenie nie pokryje też szkód środowiskowych. Jeśli podczas jazdy ubezpieczonym pojazdem doprowadzisz do poważnego skażenia środowiska naturalnego, Twoja firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania, pozwalającego na przywrócenie ekosystemu do stanu sprzed zdarzenia drogowego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *