Jak sprawdzić termin ważności ubezpieczenia OC?

Sprawdzanie ważności ubezpieczenia OC określonego pojazdu jest koniecznością w razie wypadku lub kolizji, jeśli właściciel samochodu nie miał przy sobie odpowiednich dokumentów. Również przed zakupem auta warto zweryfikować, czy dany samochód jest ubezpieczony i na jak długo. Zatem jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC? Jest to bardzo proste, jeśli tylko posiadamy wymagane informacje o pojeździe. Sprawdź jak to zrobić.

Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC?

Obecnie informacje na temat tego, czy samochód jest ubezpieczony dostępne są w bazach danych, utrzymywanych przez określone  instytucje, np. UFG, CEPIK. Dane te może sprawdzić każdy, dostęp do nich nie jest ograniczony, nie trzeba też za niego płacić. W celu sprawdzenia OC niezbędne jest podanie kilku informacji o pojeździe. Najczęściej są to:

  • nr rejestracyjny pojazdu. Można go spisać z tablic, ale jest też wypisany na dowodzie rejestracyjnym w pozycji A,

  • nr VIN/nr nadwozia. Jest dostępny na przedniej szybie pojazdu tuż obok drzwi, a także na dowodzie rejestracyjnym w pozycji E,

  • data pierwszej rejestracji. Ją także można sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym, na pozycji B.

Posiadając te informacje, można przejść do sprawdzenia OC w CEPIK.

Sprawdzenie ważności OC – sposoby 

Istnieje kilka bardzo prostych sposobów, dzięki którym datę ważności polisy można sprawdzić bez wychodzenia z domu. Wystarczy mieć dostęp do internetu. Oto najpopularniejsze metody:

  • UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny: zajmuje się przede wszystkim pomocą poszkodowanym kierowcom, np. tym, którzy mieli kolizję z nieubezpieczonym pojazdem. Fundusz zajmuje się także nakładaniem kar na kierowców, którzy uchylają się od obowiązku płacenia za OC. Na stronie funduszu dostępny jest krótki formularz – sprawdzenie OC na dany dzień, który pozwoli sprawdzić czy polisa OC konkretnego pojazdu jest ważna. Baza danych dostępna jest także w wersji mobilnej, w formie aplikacji UFG „Kup Auto”. Żeby zweryfikować polisę wystarczy sam numer rejestracyjny pojazdu lub jego numer VIN.
  • SI CEPIK, czyli System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców: także umożliwia sprawdzenie ważności polisy OC, za pośrednictwem strony HistoriaPojazdu.gov.pl. Znaczącą zaletą tej bazy danych jest możliwość zapoznania się z dodatkowymi informacjami na temat pojazdu. Raport może zawierać na przykład dane na temat stanu licznika podczas ostatniego przeglądu, a także datę zakupu pojazdu przez obecnego właściciela. Sprawdzenie OC w CEPIK jest więc ważnym krokiem przed podjęciem decyzji o zakupie samochodu. Dostępna jest także mobilna wersja systemu w formie aplikacji „Historia Pojazdu”. 

Nowoczesne systemy informatyczne umożliwiają dziś wygodne i błyskawiczne sprawdzenie czy samochód jest ubezpieczony, a także pozwalają zapoznać się z dodatkowymi informacjami na temat historii pojazdu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *