Jak działa ubezpieczenie opon?

Ubezpieczenie opon nie jest tak naprawdę nowym rozwiązaniem. Zapewne docenili je już ci, którzy chociaż raz musieli zmieniać koło lub korzystać ze specjalnego zestawu naprawczego. Może się wydawać, że całkowite przebicie opony nie zdarza się często, ale i tak warto być przygotowanym na ryzyko wystąpienia takiej awarii pojazdu.

Jak działa ubezpieczenie opon?

Ubezpieczenie opon pojawia się coraz częściej w ofercie ubezpieczycieli. Musimy być jednak przygotowani na to, że standardowe ubezpieczenie OC nie będzie go obejmować. Może się okazać, że taką dodatkową usługę otrzymamy w ramach polisy autocasco.  Częściej zostaje jednak uwzględniona w ofercie assistance – w końcu istnieje ryzyko, że uszkodzoną oponę będzie trzeba wymienić w warsztacie lub zamówić z jej powodu holowanie – lub jako osobna umowa dodatkowa. Taką polisę dodatkową wykupuje się zazwyczaj na rok, umowa jest bardzo prosta, a koszt ubezpieczenia stosunkowo niewielki.

Ubezpieczenie na Aviva.pl

Ubezpieczenie opon co obejmuje?

Naprawę opony często przeprowadza się we własnym zakresie i nie jest to aż tak bardzo skomplikowana procedura. Pytanie o to, co nam takie ubezpieczenie daje w praktyce, wydaje się więc uzasadnione. Otóż ubezpieczenie zapewnia nam dodatkowe wsparcie, które w niektórych sytuacjach, może okazać się nam niezbędne.

W ramach polisy możemy mieć zagwarantowaną wymianę koła na miejscu zdarzenia lub też naprawę, którą wykonuje się z wykorzystaniem specjalnego zestawu naprawczego. Jeśli taka usługa jest jednak niemożliwa do wykonania, w ramach polisy zamówimy też holowanie pojazdu do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego. To ten najczęściej spotykany i najbardziej podstawowy zakres oferowanej ochrony. Niektóre polisy dodatkowo zakładają pokrycie kosztów związanych z naprawieniem tej opony, która uległa przebiciu. I tutaj możemy mieć do czynienia z dwiema możliwościami. Ubezpieczyciel może pokryć koszty w całości lub też częściowo. Oczywiście z takiej możliwości można skorzystać tylko w sytuacji, kiedy zniszczenie opony nie jest zbyt wielkie i kiedy fizycznie nadaje się ona do naprawy. 

Ubezpieczenie opon daje nam więc naprawdę sensowną ochronę, zwłaszcza jeśli nie posiadamy odpowiednich umiejętności lub sprzętu, które pozwolą nam od ręki naprawić uszkodzone koło. Umowę można też zawrzeć w towarzystwie ubezpieczeniowym, które współpracuje z konkretnym producentem ogumienia. W tym przypadku możemy nawet liczyć na zniżkę na ubezpieczenie, jeśli kupimy oryginalne opony. Natomiast sama ochrona opon pozostaje standardowo świadczona przez operatora assistance, po wykonaniu telefonu na infolinię.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *