Co to jest assistance i czy warto je mieć?

To oczywiste, że każdy kierowca musi posiadać wykupioną polisę OC, ponieważ jest to ubezpieczenie obowiązkowe. Jednak co w przypadku dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeń związanych z pojazdem? Zastanawiasz się, czy dobrym rozwiązaniem będzie assistance? Chcesz lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem? W takim razie zapraszamy do dalszej lektury.

Co to jest assistance?

Assistance wchodzi w skład ubezpieczeń dobrowolnych. Jego celem jest pomoc w sytuacji awaryjnej w kwestii medycznej, prawnej, informacyjnej i technicznej. Może stanowić element ubezpieczeń samochodowych. Niektórzy ubezpieczyciele dodają podstawowy zakres assistance gratis do każdej polisy OC, aby zapewnić podstawowe wsparcie w przypadku kolizji. Bardziej wymagający kierowcy mają do dyspozycji pakiety rozszerzone, które są dodatkowo płatne, ale w przypadku których możemy już mówić o prawdziwym komforcie podróżowania.

Dlaczego warto postawić na assistance?

Nikt nie jest w stanie przewidzieć tego, co wydarzy się na drodze. Jeżeli jesteś osobą, która dużo podróżuje, to dobre assistance – takie, które chroni także w przypadku awarii, a nie tylko kolizji – wydaje się być koniecznym ubezpieczeniem, które może wiele razy pomóc.

Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, że znajdujesz się daleko od swojego domu, od wielu godzin jedziesz samochodem, a pojazd nagle przestaje działać. Tym gorzej, kiedy jest to droga ekspresowa i nie masz wielu opcji, żeby swój pojazd przeprowadzić w inne miejsce. Jeżeli nie wykupiłeś assistance z odpowiednim zakresem holowania (limity podawane są w kilometrach albo w kwotach), prawdopodobnie będziesz zmuszony do zapłacenia za lawetę, a ceny tych usług bywają wysokie. Niezależnie od tego, jaki był powód awarii samochodu, kiedy posiadasz odpowiednie ubezpieczenie assistance, wystarczy skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem, a on zorganizuje pomoc. Co więcej, niezależnie od pory dnia, ktoś na pewno czeka na linii, dlatego możesz mieć pewność jak najszybszej pomocy.

Nie można więc się dziwić, że coraz więcej osób decyduje się na zakup ubezpieczenia assistance. Najlepszy pakiet otrzymamy w ramach ubezpieczenia AC. Warto mieć na uwadze, że ubezpieczenie assistance będzie droższe, jeżeli zechcesz mieć opcję bezpłatnego holowania za granicą, a nie tylko w kraju. W przypadku holowania warto też wspomnieć o tym, że zazwyczaj obowiązuje do określonej odległości. Podobnie jest w przypadku samochodu zastępczego, którym można jeździć przez określony w umowie czas i w określonych zdarzeniach.

Tak więc jeżeli na drodze wydarzy się coś nieprzewidywalnego, to dobrze dobrany wariant assistance pozwoli Ci m.in. uzyskać konieczne informacje, dostarczy samochód zastępczy, zagwarantuje ewentualny nocleg, zorganizuje transport pasażerów, holowanie samochodu, pomoże w naprawie. W niektórych pakietach assistance możesz nawet otrzymać dowóz benzyny na miejsce postoju, jeżeli to jej brak spowodował zatrzymanie się pojazdu.

Ile kosztuje assistance?

Kwota jest uzależniona od wielu czynników i w zasadzie każdy ubezpieczyciel posiada inne stawki. Bardzo często zdarza się, że assistance jest uzupełnieniem ubezpieczenia OC/AC. Niekiedy w podstawowym zakresie jest dodawane do samej polisy OC. Zawsze więc dokładnie czytaj, co obejmuje assistance, jakie wskazuje ograniczenia i miej na uwadze, że w każdym przypadku warto jest w to ubezpieczenie zainwestować, ponieważ dzięki dobrze dobranemu zakresowi assistance pozostaniesz sprawny na drodze.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *