Food Detective hit czy mit ?

Food Detective hit czy mit ?

Od jakiegoś czasu zaczęłam mieć pewne problemy żołądkowe. Podejrzewałam nietolerancje pokarmowe. Odstawiałam pszenicę, laktozę ale jednak problem nie mijał. Miałam wprawdzie swój typ ale mój mózg nie dopuszczał do siebie tej ewentualności, no ba jak tu żyć bez tego ? Ostatecznie skapitulowałam i postanowiłam zainwestować w test Food Detective. Drogie to w sumie jak pierun ale przynajmniej tańsze niż wszystkie inne tego rodzaju testy z krwi. Z bólem wyłożyłam prawie 350 PLN i kupiłam test w aptece do samodzielnego wykonania.

KROPLA KRWI PRAWDĘ CI POWIE !

 

Miałam straszne obawy, że coś spierdzielę. Obejrzałam filmik instruktażowy na youtube ale słyszałam wiele na temat tego, że zestaw do pobierania krwi jest bez sensu. Szczerze nie wiedziałam o co chodzi. Myślałam, że może ludzie mają problem z nakłuwaniem palca, a ja w sumie jestem przyzwyczajona po czasie kiedy kiedyś musiałam kilka razy w ciągu dnia mierzyć cukier glukometrem.

 

Tak wygląda zestaw po „rozbebeszaniu” ;).

 

FullSizeRender10

 

Przekonałam się jednak brutalnie, że absolutnie nie chodzi tu o nakłuwanie palca kiedy dołączoną do zestawu pipetką usiłowałam nabrać krew która ciurkiem leciała mi z palca ;). Skończyło się przy pierwszym podejściu zasadniczym niepowodzeniem.

 

Całe szczęście do zestawu dołączone są dwa lancety i zestawy do pobierania. Tym razem zaopatrzona plastrem aby się nie wykrwawić, nakłułam drugi palec i bezpośrednio do odczynnika postanowiłam „zakrwawić”. Tym razem operacja skończyła się powodzeniem. Pacjent przeżył !

 

IMG_3246

 

Dalsza część testu to bułka z masłem. Wylałam krew wymieszaną z odczynnikiem na płytkę i czekałam 20 minut na cuda.

 

IMG_3245

 

Po 20 minutach należy płytkę dokładnie wypłukać specjalnym odczynnikiem tak aby nie było na niej pozostałości czerwonego płynu. Później zalewamy całość płynem niebieskim i czekamy kolejne 10 minut.

 

IMG_3248

 

Po niebieskim znowu następuje płukanie i tym razem ostatni odczynnik wylewamy na 2 minuty i na końcu znowu płuczemy.

 

IMG_3249

 

Wyniki testu możemy zobaczyć praktycznie od razu po zakończeniu całej procedury. Do całego zestawu dołączona jest fajna książeczka, w której można oznaczyć odpowiednio pokarmy i stopień nietolerancji. Przydatne to jest wyjątkowo, w szczególności, że sam test wypada po użyciu po prostu wyrzucić.

 

IMG_3251

 

WYNIKI TESTU

 

Wynik testu mnie nieco zaskoczył bo byłam przekonana, że będzie świecił prawie cały na niebiesko, a tu ZONK tylko dwa pola z czego jedno bardzo słabo. Wskaźniki kontrolne zabarwiły się poprawnie, więc nie było wątpliwości, że mam słabą nietolerancję na mleko krowie i o zgrozo sporą nietolerancję na moje ukochane i cudowne ….. jaja :(.

 

Okazało się, że o ile mleko krowie, a w domyśle pewnie laktoza (bo test zabarwi się na niebiesko jeśli nie tolerujemy laktozy) łatwo jest zastąpić… to jaja są wszędzie. Niestety jaja oznacza, jaja i nie da się ich zastąpić jajkami innego typu.

 

Teraz mam przed sobą zadanie wyeliminowanie jaj z diety na 3 miesiące. W związku z tym, że test nie zabarwił się na granatowo, to po tym czasie będę mogła jeść jajka raz na 3-4 dni.

 

CZY WARTO ?

 

Powiem szczerze, że gdyby nie ten test (choć nietolerancje jajek podejrzewałam) pewnie nigdy nie zdecydowałabym się na wyeliminowanie ich z diety. Kocham jaja i chyba podświadomie się bałam, że właśnie taki wynik otrzymam.

 

Myślałam, że nie toleruje wielu innych produktów np. w przypadku sushi (czyli niektórych ryb i skorupiaków). No ale okazało się, że trochę majonezu i serka dodanego do rolek pewnie powodowało moje problemy.

 

Pomimo, iż test jest dość kosztowny to uważam, że każda osoba, która ma problemy lub cierpi na tak zwany „zespół jelita drażliwego” powinna go przeprowadzić. Może okazać się, że wyeliminowanie jakiejś grupy produktów lub nawet jednego produktu poprawi wasz komfort życia.

 

METODY NATURALNE !

 

Coraz bardziej zaczynam się przekonywać do metod naturalnych i niekonwencyjnych metod leczenia, a w szczególności leczenia dietą. O moich zmaganiach z życiem bez jajek będę jeszcze pisać i na pewno powiem wam co wydarzyło się po wyeliminowaniu laktozy i jajek z diety.

 

Wybieram się jeszcze na test „żywej krwi” zwany również testem kropelkowym. Jestem bardzo ciekawa jakie przyniesie efekty ;).

 

Przeprowadzka i remont wypompowała mnie całkowicie z energii i spowodowała, że długo prowadziłam dość niehigieniczny tryb życia. Chwilami nie miałam nawet czasu czegoś zjeść. Za to po raz pierwszy od dwóch lat sięgnęłam po papierosy. Nie jestem z tego dumna ale człowiek czasem po prostu musi…. no inaczej się udusi.

 

Teraz zaczynam się naprawiać i zamierzam poobserwować trochę ziołolecznictwo, leczenie przez jedzenie i inne takie ;). Zobaczymy co z tego wyjdzie !

 

Buziaki,

 

Ehdi

#dieta#zdrowie
Written by Ehdi Mars
 • http://kroliczekdoswiadczalny.pl/ Króliczek Doświadczalny

  Widzę że siedzimy ostatnio w tych samych klimatach 🙂
  Też się testuję ostatnio na różne rzeczy, byłam między innymi u gastrologa, robiłam różne badania, ale skończy się chyba na tym, że wybiorę się do dietetyka klinicznego. Do tej pory ten zawód kojarzył mi się z kimś kto… mówi jak schudnąć, a tu niespodzianka, dobry dietetyk jest jak normalny lekarz, który może rozwiązać wiele problemów z trawieniem, a te z kolei, jak już pewnie wiesz wpływają bardzo na inne aspekty życia i codziennego funkcjonowania.

  Nie wiedziałam że są takie testy do samodzielnego użytku, myślałam że te na nietolerancje da się zrobić tylko w laboratorium. Sama robiłam kiedyś taki domowy na helicobacter, ale okazało się że ta igiełka mi się popsuła, a była tylko jedna w opakowaniu i kułam się zawzięcie zwykłą igłą, ale chyba nie o to w tym teście chodziło 😛

 • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

  Sama mam ochotę zrobić taki test, ale chyba podświadomie obawiam sie wyniku:) Jaja uwielbiam ponad wszystko:) Fajnie, ze dodalas nowy tekst, tęskniłam:)

 • http://wildness.pe.hu/ Agata Sakowicz

  Na pewno lepiej i zdrowiej leczyć się naturalnie. Dietoterapia przeprowadzona prawidłowo daje mega efekty.
  Zapraszam też do mnie: http://wildness.pe.hu/