Co byś zmienił w swoim życiu ? Recenzja pewnej książki.

Co byś zmienił w swoim życiu ? Recenzja pewnej książki.

Był taki okres w moim życiu kiedy nałogowo kupowałam ebooki. Upychałam je po wszystkich aplikacjach, a od momentu kiedy straciłam czytnik po prostu przestałam je czytać, bo na telefonie jakoś nie szło, a na komputerze tym bardziej. Dostałam jednak przed świętami prezent w postaci starego i spracowanego tabletu, może nic szczególnego, ale dla mnie w sam raz do czytania. Przyjęłam szczęśliwa i się zaczęło. Odblokowałam ibooks i czytałam po kolei z listy. Po trudnej powieści futurystycznej szukałam prostej i nieskomplikowanej historyjki najlepiej takiej z romansem w tle i przez przypadek trafiłam na książkę Allison Winn Scotch „Jillian Westfield wyszła za mąż”. Dokładnie w tedy kiedy pracowałam nad tekstem o bliskości i miłości. Przypadek…hmm… ponoć w życiu nie ma przypadków ;).

jillian-westfield-wyszla-za-maz-b-iext6170629Byłam przekonana, że to historia sfrustrowanej singielki, która po licznych perypetiach w końcu wychodzi za mąż. Jakie było moje zaskoczenie gdy ostatecznie okazało się zupełnie inaczej.

 

Jillian Westfield jest szczęśliwą mężatką, a raczej powinnam powiedzieć „szczęśliwą”. Wydawałoby się, że ma wszystko…. cudownego, wiernego i dobrze zarabiającego męża. Piękny i wysmakowany dom na przedmieściach oraz śliczną i zdrową malutką córeczkę. Całe życie Jillian kręci się wokół prowadzenia domu i wychowania dziecka. Im dłużej Jillian żyje swoim „cudownym życiem” tym bardziej jest sfrustrowana. Narasta w niej złość na męża, który przekonał ją do porzucenia pracy zawodowej i wywiózł do domu na przedmieściach. Dodatkowo przyjął awans w pracy zupełnie nie pytając jej o zdanie w wyniku czego ciągle jest w podróży służbowej.

 

Nagle Jillian dowiaduje się, że jej były chłopak, z którym była związana przez wiele lat postanowił się ożenić. Pojawia się w niej uczucie zazdrości. Zaczyna rozmyślać co byłoby gdyby mogła wrócić do przeszłości i pokierować swoim życiem zupełnie inaczej. Może Jillian popełniła błąd wychodząc za Henrego, może jej prawdziwym przeznaczeniem był właśnie Jack, a ona przez swój upór doprowadziła do rozpadu związku z Jackiem ?

 

Zastanawialiście się co byście zmienili w swoim życiu gdybyście dostali drugą szansę ? Czy nie byłoby cudownie przenieść się do przeszłości z całą tą wiedzą, którą mamy teraz ? Ja zdecydowanie wiem co bym zrobiła ;).

 

Jillian Westfield magicznym zrządzeniem nagle budzi się w swojej rzeczywistości siedem lat wcześniej. Ciągle jest w związku ze starym chłopakiem Jackiem, a swojego męża Henrego nawet jeszcze nie poznała. Idealna sytuacja prawda ? Przenosisz się do przeszłości gdy znasz już przyszłość… tak wiele możesz zmienić.

 

Ta książka to taki trochę „efekt motyla” możesz stworzyć swoją alternatywną rzeczywistość i zmienić naprawdę wiele lub nic. Jillian szybko odnajduje się w wirze wypadków i stara się naprostować swoje życie na „właściwe tory”.

 

Czy Jillian wyjdzie za Jacka ? Czy zdecyduje się spotkać z Henrym ? Jakie podejmie decyzje i co zrozumie ? Na te wszystkie pytania wam nie odpowiem bo nie chcę wam psuć lektury ale polecam zdecydowanie tą książkę. Czyta się ją lekko, jest napisana prosto i z humorem. Pokazuje drogę głównej bohaterki i zrozumienie poszczególnych problemów.

 

Przez przeniesienie w przeszłość Jillian może bardziej siebie zrozumieć, może też odtworzyć w pamięci pewne fakty i okoliczności, który zapamiętała zupełnie inaczej. Ludzka psychika ma to do siebie, że lubimy zapamiętywać pewne fakty jak nam wygodniej. Jillian będzie musiała zmierzyć się z prawdą.

 

Można oczywiście powiedzieć, że książka jest bzdurna bo cofnięcie się w przeszłość jest po prostu niemożliwe. Życie nie daje drugiej szansy i w ogóle. Jednak prawda jest taka, że nigdy nie jest za późno, zawsze warto stanąć na chwilę i spojrzeć na wszystko z innej perspektywy.

 

Jestem kameleonem, Mamo. Sprzedaję się temu, kto mnie wylicytuje za największą dawkę miłości. Jeśli daje mi jej wystarczająco dużo, mogę stać się kimkolwiek on zechce. Wystarczy, że obieca mi oddanie, a ja blokuje wszelkie instynkty każące mi stać się człowiekiem, którym sama pragnę być, i mówić to, co sama pragnę mówić. Ponieważ jeśli pokaże mu swoje prawdziwe ja, jeśli się postawię i powiem „nie”, istnieje zagrożenie, że mnie zostawi, tak jak Ty to zrobiłaś prawie dwadzieścia lat temu.

 

Powyższy cytat to słowa Jillian wypowiedziane do swojej matki… przemówiły do mnie na tyle, że mój palec sam poleciał aby zaznaczyć ten fragment. Tak wiele prawdy jest w tych słowach, tak wiele mówi to o nowoczesnym budowaniu związków, gdzie nie mamy odwagi być sobą i walczyć o siebie.

 

Może to i zwykła powieść, ale polecam lekturę tej książki każdej kobiecie w zależności od tego czy jest w związku czy nie. Oprócz związku Jillian też zmieni coś w swojej przyjaźni i jakie przyniesie to efekty ? Mnie zakończenie bardzo przypadło do gustu. Książka może jest lekka łatwa i przyjemna ale nie zapomnę jej długo.

 

Będzie mi niezmiernie miło jeśli po lekturze wpadniecie do mnie podzielić się przemyśleniami.

 

Ehdi

Świat według Ehdi

Written by Ehdi Mars
 • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

  Staram się nie gdybać…kiedyś byłam w związku 8 lat, żałuję tego czasu, ale gdybym tego nie doświadczyła, nie poznałabym mojego obecnego męża. Każdy z Nas ma zapewne inną historię, ale mnie takie „co by było gdyby” wprowadza w smutny nastrój. Pewnie dlatego właśnie, że mam poczucie zmarnowania wielu lat:(

  • http://ehdiblog.pl/ Ehdi Mars

   No a ja właśnie nie obraziłabym się za takie przeniesienie w przeszłość, pod warunkiem, że tak jak główna bohaterka miałabym wiedzę i świadomość jaką mam teraz. Trochę jednak zbyt dużo czasu w życiu zmarnowałam na zupełnie nieodpowiednich facetów. Masz szczęście, że spotkałaś tego swojego dla siebie ;).

 • http://www.kinoswinka.pl/ Świnka

  Nie czytam zbyt wiele, ale jeśli już to wybieram coś przyjemnego. Polecana przez Ciebie książka właśnie taka się wydaje 😉 Przeczytam z przyjemnością 🙂

  • http://ehdiblog.pl/ Ehdi Mars

   To naprawdę fajna lektura, bo lekko i przyjemnie napisana. W sumie można przeczytać i zapomnieć, we mnie pozostała na dłużej.

 • Karolina Szews

  Chętnie przeczytam 🙂 Zresztą temat bardzo na czasie-konflikt – kariera a dom.

  • http://ehdiblog.pl/ Ehdi Mars

   Polecam, mogę Ci podrzucić ebooka bo mam u siebie ale nie wiem czy Ty czytasz te elektroniczne.

 • http://www.nieidealnaanna.com Nieidealna Anna

  Cytat jest bardzo mocny. Fabuła książki przypomina mi inną pozycję „Szkoła dla mężów” – książka nie jest arcydziełem, ale kilka prawd życiowych zawiera i nawet mojemu mężowi poleciłam ją przeczytać. Myślę, że dopiszę ten tytuł do inspiracji na

  , założyłam sobie taki kajecik 🙂 A i potwierdzam własne słowa: żyję tak, by nie chcieć nic zmieniać, ale wiesz, że w kryzysowych momentach człowiek sobie wyrzuca, że poszedł by inną drogą. Na szczeście to chwilowe 🙂

  • http://ehdiblog.pl/ Ehdi Mars

   Wiesz ja bym pewnie zmieniła coś tam w swoim życiu i nie powiem nie obraziłabym się aby teraz przeniesiono mnie w przeszłość z tą wiedzą i świadomością, którą posiadam.

   Szkoła mężów chyba coś mi się kojarzy ale nie pamiętam, czy to czytałam, czy nie. Chyba film był taki.

   • http://www.nieidealnaanna.com Nieidealna Anna

    Książka trochę się ciągnie, ale puenta jest niezła, ale ty już to wiesz więc nie masz co się z nią męczyć 🙂

 • http://www.rudejblog.pl Paula Stadnik

  Cytat zbił mnie z tropu. I właśnie dlatego warto czytać.

  • http://ehdiblog.pl/ Ehdi Mars

   Książka jest bardzo mądra, choć napisana bardzo lekko. Dlatego polecam przeczytanie. Czasem aby osiągnąć zmianę, należy zacząć do siebie.

 • Pingback: Jak pokochać siebie ? – Świat według Ehdi()

 • http://krasnoludkiprzysterach.pl Hai Le

  Posiadłam. Zobaczymy czy i do mnie przemówi <|:^)

  • http://ehdiblog.pl/ Ehdi Mars

   No jestem bardzo ciekawa, daj mi koniecznie znać ;).

 • http://www.blogierka.pl/ Blogierka

  Szukam i czytam! Świetna recenzja Ehdi a przytoczony cytat miażdży! Niby tylko literatura ale jakie to życiowe..